Skip to content

Kanarėlė – mažoji namų solistė ir jos nepaprastos savybės. Kaip ją prižiūrėti?

  • by
Kanarėlė – mažoji namų solistė ir jos nepaprastos savybės. Kaip ją prižiūrėti?

Kanarėlė – tai mažas, bet nepaprastai gyvas ir energingas naminukas, kuris kiekvieną rytą pažadina mūsų namus savo ryškiomis giesmėmis. Nors šis paukštelis nėra laukinis, tačiau jo indėlis į namų šilumos ir džiaugsmo kūrimą yra neįkainojamas. Kanarėlės balsas – tai vienas geriausių būdų pradėti dieną su pozityviais jausmais ir gyvybingu namų dvasios palaikymu.

Kanarėlės natūrali buveinė yra Kanarų, Azorų ir Madeiros salos Atlanto vandenyne, kur jos gyvena krūmais ir medžiais apaugusiose vietose. XVI amžiuje šie paukšteliai buvo atvežti į Europą ir pradėti veisti narveliuose.

Kanarėlė – pagrindiniai faktai

SavybėInformacija
DydisApie 12–15 cm
SvorisApie 15–25 g
Veisimosi sezonasPavasaris–vasara (kontroliuojama aplinkoje)
Gyvenimo trukmėApie 8–15 metų
BuveinėGamtoje krūmais ir medžiais apaugę vietovės Azorų, Madeiros ir Kanarų salose
Mėgstamiausias maistasSėklos, žalieji pašarai, vaisiai
GrėsmėsStresas, netinkamas maistas, skersvėjai

Kaip atpažinti kanarėlės pateles, patinus bei jauniklį

Kanarėlės patinas išsiskiria ryškesnėmis spalvomis ir aktyvesniu elgesiu. Klasikinė kanarėlė paprastai būna ryškiai geltonos spalvos, nors dėka veisimo galima rasti baltų, oranžinių, raudonų ir net margų atmainų. Patinai yra tie, kurie dažniausiai gieda, ypač ankstyvais rytais ir vakare. Jie turi kompaktišką kūną, stipresnes kojeles ir truputį didesnę galvą.

Kanarėlės patelė dažnai būna šiek tiek kuklesnių spalvų, mažesnė ir ramesnė. Jos elgsena atsargesnė – jos rečiau gieda ir dažniau laikosi tyliau narvelio pakraščiuose. Veisimosi metu patelės pradeda ruošti lizdą ir tampa aktyvesnės, ieškodamos tinkamų medžiagų lizdo statybai.

Jaunikliai iš pradžių būna pūkuoti, be tikrų plunksnų, su užmerktomis akimis. Vėliau jie apauga plunksnomis, kurių spalva paprastai šiek tiek blyškesnė nei suaugusiųjų. Ant krūtinės dažnai matomi smulkūs tamsesni dryželiai. Snapas dar šviesus ir minkštas, kojelės rožinės spalvos.

Kaip atpažinti kanarėlės pateles, patinus bei jauniklį
Kanarėlės jauniklis

Kanarėlės veisimosi sezonas

Veisimosi sezonas namuose gali būti kontroliuojamas ir paprastai prasideda pavasario mėnesiais, kai padidėja šviesos kiekis. Patinai pradeda aktyviai giedoti ir demonstruoti savo teritoriją. Jie dažnai renkasi tinkamą vietą lizdo statybai ir rodo ją patelėms.

Lizdas paprastai statomas specialiame lizdo indelyje arba narvelio kampe. Lizdo konstrukcija yra mažas, bet tvirtas „krepšelis“, nuvytas iš specialių medžiagų – šieno, medvilnės, specialių lizdo medžiagų. Iš vidaus lizdas išklojamas minkštomis medžiagomis.

Patelė deda 3–5 mažus, žalsvai mėlynus kiaušinius su tamsiais dryželiais. Kiaušinių perėjimas trunka apie 13–14 dienų, ir šiuo metu patelė retai palieka lizdą. Patinas aktyviai gieda ir kartais atnešą patelei maistą. Abu tėvai dalyvauja jauniklių auginime – intensyviai maitina juos sutrupintomis sėklomis ir specialiais pašarais. Jaunikliai lizde būna apie 18–21 dieną.

Kanarėlės veisimosi sezonas
Kanarėlės lizdas su kiaušiniais ir jaunikliais

Kuo maitinti kanarėlę

Kanarėlės mityba namuose turi būti subalansuota ir įvairi. Pagrindinę raciono dalį sudaro specializuotas kanarėlių sėklų mišinys, kuriame yra kanapių, saulėgrąžų, lino sėklos. Šis mišinys teikia reikiamus angliavandenius ir riebalus.

Papildomai kanarėlėms būtina duoti šviežių žaliųjų pašarų – salotų lapus, pienes, žolę, morkų lapus. Vaisiai ir daržovės taip pat svarbūs – obuolių, morkų, brokolių gabalėliai, kartais – uogos. Šie produktai teikia vitaminus ir mineralus.

Veisimosi ir jauniklių maitinimo laikotarpiu svarbu pridėti baltymingų priedų – kiaušinių maisto, specialių reprodukcinių pašarų. Šviežias vanduo turi būti prieinamas visada. Kartais galima pridėti vitaminų ir mineralų papildų.

Svarbu vengti kenksmingų produktų – šokolado, avokadų, svogūnų, druska turtingų produktų, kurie gali būti nuodingi kanarėlėms.

Kuo maitinti kanarėlę

Kokius garsus skleidžia kanarėlė

Kanarėlės giesmė yra vienas gražiausių naminių paukščių balsų. Jos balsas skamba kaip sudėtingos, melodingos trelės su įvairiomis intonacijomis ir tempais. Klasikinė kanarėlės giesmė – tai garsūs, aiškūs tonai, kurie gali trukti ilgai ir keistis skambėjimo stiprumu.

Patinai gieda ypač intensyviai rytais ir vakarais. Jų giesmės funkcija – demonstruoti savo gerą savijautą, pritraukti patelę (jei ji yra netoliese) ir išreikšti teritorijos užėmimą. Įdomu tai, kad kiekvienas patinas turi savo unikalų giesmės stilių ir repertuarą.

Kanarėlės repertuare yra ir kiti garsai. Kai ji jaučia pavojų arba stresą, skleidžia trumpus, aštrius „čip–čip“ signalus. Šie perspėjimo šauksmai gali būti girdimi, kai netoli atsiranda katė, garsus triukšmas arba kiti streso šaltiniai.

Jaunikliai išmoksta giedoti iš suaugusiųjų. Pirmuosius garsus jie pradeda skleisti būdami dar lizde, ir šie garsai iš pradžių primena tik tylų čiulbėjimą. Visavertės giesmės jie išmoksta po kelių mėnesių, klausydamiesi suaugusiųjų.

Kanarėlė žiemą

Kanarėlės namuose žiemą jaučiasi gerai, jei užtikrinamos tinkamos sąlygos. Svarbiausias dalykas žiemos metu – palaikyti pastovų temperatūros režimą (apie 18–22 °C) ir vengti skersvėjų. Narvelis turėtų būti pastatytas šiltoje vietoje, toli nuo radiatorių ir langų.

Žiemos metu kanarėlių metabolizmas šiek tiek sulėtėja, todėl jos gali mažiau maitintis ir rečiau giedoti. Tai normalu. Svarbu užtikrinti pakankamai šviesos – galima naudoti specialias lempas paukščiams, jei natūralios šviesos trūksta.

Mityba žiemą turėtų būti šiek tiek didesnio kaloringumo, nes reikia energijos palaikyti šilumą. Galima pridėti daugiau riebesnių sėklų, bet neperlesinti.

Kanarėlė žiemą

Įdomūs faktai apie kanarėlę

  1. Kanarėlė gali išmokti dainų melodijų ir net pakartoti žmogaus švilpimą. Kai kurios kanarėlės gali giedoti net 1000 skirtingų tonų.
  2. Nors klasikinė kanarėlė geltona, šiuolaikiniame veisime galima rasti per 200 skirtingų spalvų ir raštų kombinacijų.
  3. Kanarėlės atsimena savo šeimininkus ir gali atpažinti juos net po ilgo laiko. Jos formuoja stiprų ryšį su žmogumi.
  4. Kanarėlės gali būti laikomos poromis arba mažais būreliais. Jos komunikuoja tarpusavyje ir gali mokytis viena iš kitos.
  5. Kanarėlės turi puikią klausą ir gali girdėti garsus, kurių žmogus negirdi. Jos taip pat jautriai reaguoja į oro slėgio pokyčius.
  6. Kanarėlės jau šimtmečiais yra žmonių palydovės. Jos buvo laikomos karališkuose rūmuose ir paprastų žmonių namuose, simbolizuodamos namų šilumą ir džiaugsmą.
  7. Kanarėlės giesmė gali turėti raminantį poveikį žmonėms, mažinti stresą ir gerinti nuotaiką. Dėl to jos dažnai laikomos vyresnio amžiaus žmonių namuose.

Šaltiniai:

  1. https://www.britannica.com/animal/canary
  2. https://www.petmd.com/bird/canary-care-sheet
  3. https://clubcanary.com/canary-birds/
  4. https://www.webtenerife.co.uk/tenerife/the-island/flora-fauna/animal/canario/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *