Paprastoji gegutė (Cuculus canorus) yra visų lengvai atpažįstamas dėl savo kukavimo paukštelis. Tačiau ar žinote kaip gegutė atrodo iš arti, ar sugebėtumėte ją atpažinti? Šis paukštelis turi prastą parazituojančio paukščio reputaciją. Dėl savo polinkio dėti kiaušinius į kitų paukščių lizdus. Supažindinsime su gegute iš arčiau nušviesdami įvairius jos gyvenimo aspektus ir parodydami jums kitą šio nuostabaus paukštelio pusę.
Paprastoji gegutė – pagrindiniai faktai
Dydis | Apie 32-36 cm |
Svoris | Apie 100-140 g |
Veisimosi sezonas | Balandžio-rugsėjo mėn. |
Gyvenimo trukmė | Apie 10 metų |
Buveinė | Reti miškai, parkai, dirbami laukai ir ten kur aplink yra statinių |
Mėgstamiausias maistas | Vabzdžiai, vorai, kirmėlės, lervos |
Grėsmės | Natūralių buveinių ir maisto išteklių mažėjimas |
Kaip atpažinti gegutę
Gegutė yra maždaug balandžio dydžio, bet lieknesnė, su ilga, juodai balta raštuota uodega. Viršutinė kūno dalis yra nuo pilkos iki rudos spalvos, o šviesiai baltas pilvas turi smulkias tamsias ir horizontaliai einančias juosteles. Jos geltonai apvestos akys ir kojos taip pat yra akį traukiančios spalvos.
Kaip atskirti gegutės patiną nuo patelės
Patinėlių plunksnos pilkšvo atspalvio, o galva ir krūtinė – ryškios tamsesnės spalvos. Patelės gali būti dviejų potipių.
- Pirmasis potipis, kai patelė yra pilkos spalvos ir atrodo labai panaši išvaizda į patinėlį. Vienintelis skirtumas – šiek tiek rudai nuspalvinta krūtinė, kuri yra nusėta panašiomis horizontaliomis tamsiomis juostelėmis kaip ir pilvas.
- Antrasis patelių potipis yra daug retesnis. Jos turi blizgančias, rusvai rudas plunksnas ir taip pat einančius ryškius tamsius dryžius.
Kaip atpažinti gegutės jauniklius
Paukštelio jaunikliai yra ryškiau raštuoti nei jų tėvai. Visos jų plunksnos išmargintos tamsiais ryškiais dryžiais. Jauniklių nugaros ir sparnų plunksnos taip pat išmargintos rudomis dėmėmis, o ant jauno paukščio kaklo yra ryški balta dėmė.
Kaip atrodo gegučių kiaušiniai
Atsakyti į šį klausimą nėra taip paprasta, nes patelės geba priderinti savo kiaušinių spalvą prie lizdo šeimininko rūšies kiaušinių, kad užmaskuotų juos svetimoje gūžtoje. Patelės viena nuo kitos skirtingai renkasi paukščių rūšis, kurias naudos kaip šeimininkes. Gegutės kiaušinius vis dar galima atpažinti iš jų dydžio, nes dažniausiai jie visada būna šiek tiek didesni už lizdo šeimininkų kiaušinius. Gegutė niekada pati nesuka savo lizdo, o tik naudojasi kitų rūšių paukščių lizdais. Per metus patelė padeda iš viso apie dešimt kiaušinių. Kiekvienas kiaušinis dedamas į vis skirtingą šeimininko lizdą.
Veisimosi sezonas
Kadangi gegutė pati neperi savo kiaušinių, ji neturi specifinio inkubacinio laikotarpio. Kiaušinių dėjimo laikas priklauso nuo paukščių šeimininkų rūšies ir vyksta netrukus po jų kiaušinių dėjimo arba net tuo pačiu metu. Gegutės kiaušinių inkubacinis laikotarpis yra trumpas – apie dvylika dienų, todėl jaunikliai dažniausiai išsirita anksčiau nei paukščio šeimininko palikuonys. Tai jaunikliui leidžia atsikratyti kitų lizdo kiaušinių prieš jiems išsiritant, kad jam nereikėtų konkuruoti su kitų paukščių jaunikliais dėl maisto. Gegutės jauniklis suvalgo visą maistą, kurį į lizdą atneša tėvai, dėl savo didesnio dydžio.
Kad ir kaip dramatiškai beskambėtų gegučių elgesys, tačiau tai neturi neigiamo poveikio šeimininkų paukščių populiacijoms. Netgi toms rūšims, kurių lizdais gegutės naudojasi palyginti dažniau. Tokių „užgrobtų“ lizdų dalis yra mažesnė nei vienas procentas. Tokiu savo elgesiu gegutė įgyja pranašumą, nes daug laiko sutaupo ir gali skirti sau, pavyzdžiui, kaupiant energiją laukiančioms tolimoms kelionėms.
Kokią buveinę renkasi gegutė
Gegutės renkasi gyventi įvairias buveines. Jos gali būti aptinkamos ne tik retai apaugusiuose miškuose, bet ir ūkininkaujamuose vietovėse, kuriuose yra tokių objektų, kaip gyvatvorės ar kokia kita aukšta augmenija. Šie paukščiai vengia tik labai tankių miškų. Ir, žinoma, gegutės buveinės vieta taip pat priklauso nuo jos šeimininkų paukščių buveinės. Nes jų lizduose gegutės vėliau sudės savo kiaušinius.
Kur žiemoja gegutė
Gegutė yra migruojantis paukštis ir žiemoja Afrikos atogrąžų savanose ir Pietryčių Azijoje. Tai tolimoji migrantė, suaugę paukščiai išskrenda liepą arba rugpjūtį, o jaunikliai – maždaug po mėnesio. Į Lietuvą jos grįžta kitą pavasarį, balandžio mėnesio pabaigoje.
Kaip skamba gegutės giesmė
Paprastosios gegutės giesmė yra viena iš geriausiai atpažįstamų paukščių giesmių. Be to, jos skleidžiamą garsą dar labiau išgarsino pasaulyje paplitę tradiciniai laikrodžiai su gegute, kurie, kaip manoma, buvo pradėti gaminti dar XVI a. viduryje.
Patinėliai, migravę į šiaurę ir pavasarį atskridę į savo veisimosi vietas, atkakliai gieda pasikartojančias „ku-kūū“ frazes. Taip pat skamba ir kai kurie kiti balsai, įskaitant patelių burbuliuojantį, primenantį kvatojimą „kvik-kvik-kvik!“ skleidžiamą garsą.
Kuo maitinasi gegutė
Ji maitinasi tik gyvūninės kilmės maistu. Jos medžioja vabzdžius, vorus, kirmėles ir kitus smulkius gyvūnus. Kartais minta net mažomis varlėmis ir kitais varliagyviais. Augalinės kilmės maistas neįeina į gegutės meniu, todėl įprastiniu paukščių lesalu jos nepriviliosite.
Tačiau, jei vis dėlto norite privilioti gegutę į savo sodą, tai galite padaryti sukurdami vabzdžiams draugišką sodą. Pavyzdžiui, pasodindami gėlių pievą, sukursite puikią buveinę įvairiems vabzdžiams ir kitiems smulkiems sodo gyvūnams, kuriais gali mėgautis daugelis sodo paukščių, tarp jų ir gegutės.
Šaltiniai:
- gegutė – Visuotinė lietuvių enciklopedija (vle.lt)
- Cuckoo Bird – Description, Habitat, Image, Diet, and Interesting Facts (animals.net)
- Cuckoos, facts and photos (nationalgeographic.com)
- Cuckoo guide: why they call ‘cuckoo’, how they trick other birds, and where they go in winter – Discover Wildlife
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.