Skip to content

Kuosa – mažoji varnos giminaitė. Kaip atpažinti ją gamtoje?

  • by
Kuosa – mažoji varnos giminaitė. Kaip atpažinti ją gamtoje?

Užminkime jums mįslę – kas yra juoda nepaišyta? Taip, tai kuosa (Corvus monedula). Tai yra mažiausia varninių paukščių šeimos rūšis. Nors savo išvaizda palyginti ji ir nėra pati gražiausia, bet pasižymi ypatingu lojalumu savo partneriui.

Šis paukštis garsėja savo atsidavimu partneriui ir visus metus uoliai dirba, kad išlaikytų gerus poros ryšius. Net jei porai kelerius metus nepavyksta susilaukti jauniklių, jie vis tiek lieka kartu. Susipažinkite iš arčiau su šiuo paukšteliu ir sužinokite apie kuosos gyvenimo ypatumus. 

Kuosa – pagrindiniai faktai

DydisApie 33 cm
SvorisApie 230 g
Veisimosi sezonasBalandžio-birželio mėn.
Gyvenimo trukmėApie 3-17 metų
BuveinėMiestai, parkai, senų pastatų kaminai, ertmės
Mėgstamiausias maistasVabzdžiai, vorai, kirmėlės, lervos, vaisiai, uogos
GrėsmėsNatūralių buveinių ir maisto išteklių mažėjimas
Kaip atpažinti kuosą

Kaip atpažinti kuosą

Kaip ir daugumą varnų, kuosas dengia juodos plunksnos. Tačiau šis paukštis yra mažesnės už savo giminaites, maždaug balandžio dydžio. Taip pat lengvai pastebėsite jų mėlynai pilką kaklą ir ryškias, šviesiai mėlynas akis. Deja, plika akimi neįmanoma atskirti kuosos patino nuo patelės.

Kaip atskirti kuosą nuo juodosios varnos

Kuosa yra gerokai mažesnė, nei juodoji varna. Ji taip pat ne tokios elegantiškos išvaizdos, nes yra kresnos ir nedidukės. Kuosos išskirtinumas – mėlynai pilkas kaklas ir šviesiai mėlynos akys. Na, o juodosios varnos yra vienspalvės – juodos spalvos. Lietuvoje juodųjų varnų sutiksite retai, dažniausiai pajūrio krašte. Todėl, tikėtina, jog devynis iš dešimties kartų, vis tik lengvai atskirsite kuosą.

Kaip atskirti kuosą nuo juodosios varnos

Kaip atpažinti kuosos jauniklius

Labai jaunas kuosas sunku atskirti. Jos yra visiškai juodos ir atrodo panašios į kitų varnų jauniklius. Tačiau, jų kaklas greitai tampa mėlynai pilkas, ir jaunikliai netrukus tampa panašūs į savo tėvus. Nors prireikia šiek tiek laiko, kad jaunos kuosos kaklas taptų toks pat ryškus kaip suaugusios kuosos. Nepaisant to, kuosos jauniklius visada galite atpažinti iš ryškiai mėlynų ir šviesių akių.

Kaip atrodo kuosos kiaušiniai

Kuosos deda maždaug 3 cm dydžio šviesiai mėlynos spalvos kiaušinius, kurie padengti tamsiomis dėmėmis. Dažniausiai kuosos patelės deda nuo keturių iki šešių kiaušinių į lizdą. Kuosos lizdas susideda iš mažų šakelių, medžio žievės gabalėlių, įvairių augalų, rastų plaukų ir netgi dirvožemio.

Kuosos kiaušiniai

Kuosos veisimosi sezonas

Kuosa veisiasi balandžio-birželio mėnesiais ir per metus užaugina vieną vadą. Padėjusios kiaušinius, patelės peri jauniklius iki 20 dienų, o maistu jas aprūpina patinėlis. Išsiritę jaunikliai keturias, penkias savaites yra maitinami lizde tėvų. O po to, kai palieka lizdą, tėvai ir toliau padeda savo jaunikliams tiek, kiek reikia. Kuosos palaiko monogaminius santykius su partneriu, dažniausiai trunkančius visą jų gyvenimą.

Kur kuosa suka lizdą ir žiemoja

Kai kalbama apie buveinę, tai kuosa ieško dviejų dalykų: plačių, atvirų erdvių, kuriose būtų maisto, ir ertmių bei drevių, kuriose galėtų susisukti lizdą. Nenuostabu, kad dėl šios priežasties kuosa dažniausiai renkasi dirbamus laukus ir pievas netoli miestų.

Kuosas dažnai pamatysite karjeruose ir miestuose, kuriuose yra daug žaliųjų plotų. Nors ji mėgsta lizdus sukti natūraliose medžių ertmėse, ji taip pat naudojasi ir inkilais, senais pastatais, jų kaminais. Lizdo statymu rūpinasi kuosos patinėlis ir patelė kartu. 

Kuosos visus metus praleidžia Lietuvoje, paprastai nenukeliauja toliau nei kelis kilometrus nuo savo buveinės, net ir pačiame žiemos įkarštyje.

Kur kuosa suka lizdą

Kaip skamba kuosos giesmė

Kuosų giesmė neaiški. Ją sudaro šiurkštus šnekėjimas, neturintis beveik jokios struktūros. Kartais kuosos mėgdžioja kitus paukščius arba kopijuoja aplink girdimus garsus. Jas dažniausiai galima išgirsti grupelėse arba skraidant. Lengviausia atpažinti iš garsaus „kya“ šūksnio. Skraidydamos jos yra greitos ir demonstruoja puikius akrobatinio skraidymo įgūdžius.

Kuo maitinasi kuosa

Kuosa yra visaėdė. Ji minta vabzdžiais, vorais, kirminais ir kitais smulkiais gyvūnais, taip pat dvėseliena, vaisiais ir uogomis. Žiemą kuosos dažnai ieško maisto laukuose kartu su kitais varniniais paukščiais, pavyzdžiui, kovais ir varnomis.

Kuosos mėgsta paukščių lesyklėles ir jomis naudojasi žiemą bei veisimosi sezono metu. Jos nėra išrankios. Šie paukščiai suvalgys dažniausiai bet kokį paukščių lesalą ar grūdus, kuriuos įdėsite į lesyklėlę.

Koks inkilas tinkamas kuosai

Savo sode galite pakabinti inkilą, kuriame galėtų gyventi kuosa. Inkilas turėtų būti visiškai uždaras, su 28 x 17 cm dydžio pagrindu ir 15 cm skersmens įėjimo anga. Svarbu įsitikinti, kad inkilas kabotų kelių metrų aukštyje nuo žemės, toliau nuo kačių ir kitų plėšrūnų.

Inkilas kuosai

Tai pat galite pasidaryti kartu ir lesyklėlę kuosoms. Be to galite sukurti ir vabzdžiams draugišką sodą, kuriame bus daug natūralių maisto šaltinių kuosai. Venkite naudoti cheminius pesticidus, nes juose dažnai yra toksinų, kurie ne tik naikina vabzdžius, bet ir gali apnuodyti jūsų sode gyvenančius paukščius. Vietoj cheminių, namuose galite pasigaminti natūralius pesticidus.

Taip pat apsvarstykite galimybę sode įrengti paukščių vonią. Nesvarbu, ar tai būtų tvenkinys, upelis, ar tiesiog dubuo, karštomis vasaros dienomis ne vienas plunksnuotasis lankytojas jums padėkos. Nepamirškite reguliariai valyti paukščiams skirtą vonelę, kad išvengtumėte infekcinių ligų plitimo. Karštomis dienomis geriausia ją valyti kasdien.

Kuosos nėra vieninteliai paukščiai, kurioms patiks nedidelė atgaiva – ja džiaugsis ir kiti sodo paukščiai, pavyzdžiui, zylės ar pempės.

Kuosa geria

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/kuosa/
  2. https://www.allaboutbirds.org/guide/Eurasian_Jackdaw/lifehistory
  3. https://www.discoverwildlife.com/animal-facts/birds/facts-about-jackdaws
  4. https://www.countrylife.co.uk/nature/jackdaw-bird-just-loves-people-178185

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *