Tikriausiai ne kartą girdėjote, jog varna ypatingai protingas paukštis, o jos intelektas prilygsta šimpanzėms. Varnos nuo senovės laikų gerbiamos, be to laikyta, jog jos perduoda žinutes iš mirusiųjų pasaulio. Varnos simbolizuoja įvairius dalykus – nuo naujos pradžios, džiaugsmo, harmonijos iki nesėkmės ar net mirties. Juodos varnos laikomos pranašystės, transformacijos, pokyčių ir laisvės simboliais.
Varnos (Corvus) priklauso varninių šeimos paukščių genčiai. Šiame straipsnyje aptarsime kelias Lietuvoje gyvenančias rūšis – pilkąją varną (Corvus cornix) ir juodąją varną (Corvus corone).
Pilkoji varna – pagrindiniai faktai
Dydis. Apie 45-47 cm
Svoris. Apie 370-650 g
Veisimosi sezonas. Kovo-gegužės mėn.
Gyvenimo trukmė. Apie 16 metų
Gyvenamoji aplinka. Atviros ir pusiau atviros teritorijos, parkai ir sodai. Tai tikroji lietuviška varna, kurią ir matome, dažnas paukštis.
Mėgstamiausias maistas. Vabzdžiai ir kiti smulkūs gyvūnai, gaišenos, sėklos, riešutai ir kt.
Grėsmės. Natūralių buveinių mažėjimas
Juodoji varna – pagrindiniai faktai
Dydis. Apie 47 cm
Svoris. Apie 300-700 g
Veisimosi sezonas. Balandžio-gegužės mėn.
Gyvenimo trukmė. Apie 15 metų
Gyvenamoji aplinka. Atviros ir pusiau atviros teritorijos, parkai ir sodai. Lietuvoje – gana retos ir aptinkamos pajūrio krašte. Labiausiai juodosios varnos paplitusios vakarų Europoje.
Mėgstamiausias maistas. Vabzdžiai ir kiti smulkūs gyvūnai, gaišenos, sėklos, riešutai ir kt.
Grėsmės. Natūralių buveinių mažėjimas
Kaip atpažinti varnas
Juodoji varna turi 50 centimetrų ilgio, juodos spalvos plunksnas. Tam tikroje šviesoje plunksnos gražiai blizga. Varnų kojos yra su trimis pirštais, nukreiptais į priekį, ir vienu pirštu, nukreiptu atgal. Suaugusios varnos sparnų ilgis yra 84 –100 cm. Tai įspūdingas ir didingai atrodantis paukštis. Varnos didžiąją laiko dalį praleidžia šalia žmonių ir nebijo mūsų, priartėjus net ir kelių metrų atstumu. Deja, bet juodųjų varnų patinų ir patelių neįmanoma atskirti plika akimi.
Pilkąją varną atskirti labai paprasta. Jos kūnas yra pelenų pilkumo spalvos ir turi kontrastingą juodą galvą, sparnus bei uodegą. Jų kojos tamsiai pilkos, o akių rainelės tamsiai rudos. Varnų patelės yra identiškos patinams pagal spalvas ir plunksnas. Patinai dažniausiai būna pastebimai didesni už pateles tiek ilgiu, tiek svoriu.
Kaip atpažinti varnų jauniklius
Juodosios varnos jaunikliai nėra taip elegantišai atrodantys, kaip jų tėvai. Jų plunksnos rudos spalvos ir neturi suaugusiai varnai būdingo blizgesio. Su amžiumi jų akys pasikeičia į rudą spalvą, tačiau kurį laiką jauniklių akys būna ryškiai mėlynos spalvos.
Pilkosios varnos jauniklių akys yra melsvai pilkos spalvos. Jauni varniukai yra blankesnio atspalvio nei suaugę paukščiai. Jų kūnas padengtas pilkomis, tačiau su rudesniu atspalviu plunksnomis. O snapas lengvai rausvos spalvos, skirtingai nuo suaugusių paukščių, kurie turi tamsiai pilkos spalvos snapą.
Kaip atrodo varnos kiaušiniai
Juodųjų varnų patelės deda nuo 3 iki 6 žalsvai mėlynų kiaušinių, kurių kiekvienas yra maždaug 4 cm ilgio ir išmargintas tamsiais taškeliais. Kiaušiniai dedami į sudėtingą puodelio formos lizdą, padarytą iš kelių sluoksnių smulkių šakelių, stiebų ir molio. Lizdas išklotas plaukais ir plunksnomis.
Pilkoji varna įprastinėje vadoje deda nuo 4 iki 6 šviesiai mėlynų kiaušinių. Jie gausiai išmarginti tamsiai rudomis dėmėmis. Kiaušiniai palyginti dideli 4.3 cm ir sveria maždaug 19 g.
Kaip atskirti juodąją varną nuo kovo ar kranklio
Kovas ir kranklys tai dar vieni varninių šeimos paukščiai. Paprastieji kovai (Corvus frugilegus) Lietuvoje ir visoje Europoje šiuo metu tapo nykstančia rūšimi. Jie šiek tiek panašūs su juodosiomis varnomis. Tai panašaus dydžio ir svorio paukščiai.
Juodosios varnos snapas visiškai juodos spalvos. Kovai turi palyginti didelį šviesios spalvos snapą, kuris nusmailėja iki aštraus smaigalio. Snapo pamatinė dalis šiek tiek balsvos spalvos. Kūnas juodos spalvos ir metalo žvilgesio. Dar vienas išskirtinis kovo bruožas – ant kojų matomos tarsi “plunksnuotos kelnės”.
Na o paprastasis kranklys (Corvus corax) yra didžiausias ir plėšriausias varninis paukštis. Europoje tai gan retas paukštis, todėl Lietuvoje jie buvo saugomi. Skirtingai nei varna, kranklys vengia žmonių ir jų pamatyti vaikščiojant nėra lengva. Šis paukštis yra dvigubai didesnis už varną, be to jam skrendant galite pamatyti pleišto formos uodegą. Krnaklys išsiskiria savo dideliu ūgiu ir stipriu, lenktu juodu snapu.
Varnos buveinė
Varnos aptinkamos įvairiose atvirose ir pusiau atvirose buveinėse, pradedant nuo miestų, dirbamų žemių iki atvirų miškų ir pelkių. Tačiau jos vengia tankių miškų. Įprastai sutinkamos poromis arba mažomis grupėmis ar nedideliais būriais, išskyrus nakvynės vietose. Varnos skleidžia tipiškus varninių varnų klyksmus.
Kur varna suka lizdus
Varnosi yra labai kruopščios statytojos, todėl stato itin stabilius, atvirus lizdus aukštuose medžiuose. Tačiau, nepaisant didelio vargo, jog retai kada naudoja tą patį lizdą. Apleistuose varnų lizduose vėliau panaudoja kitos paukščių rūšys, pavyzdžiui, pelėda ar kėkštas
Veisimosi sezonas
Varnos yra monogamiškos ir sukuria poras visam gyvenimui. Ryšys tarp porų tęsiasi tol, kol vienas iš jų miršta. Varnos sezono metu išaugina tik vieną jauniklį. Patelė peri kiaušinius apie 20 dienų, o jos patinėlis parūpina jai maisto ir gina lizdą nuo įsibrovėlių. Išsiritę jaunikliai lieka lizde, o tėvai juos maitina iki 30 dienų, kol jaunikliai pirmą kartą pabando skristi.
Įdomus faktas, jog vienmečiai varniukai kartais padeda savo tėvams auginti jaunesnius brolius ir seseris.
Kuo maitinasi varna
Varnos daugiausia maitinasi ant žemės, ten jas dažniausiai ir pastebėsite vaikštant. Varnos yra visaėdės, mėgstančios mėsą, todėl gali užpulti ir nužudyti net jaunus, silpnus gyvūnus.
Varna taip pat minta uogomis, vabzdžiais, kitų paukščių kiaušiniais ir netgi lavonais. Dažnu atveju jos surinkinėja kelyje nužudytų paukščių gabalėlius, kuriuos neša saugoti medžiuose. Vėliau mėsos gabaliukus suvalgo.
Kartais varnos užkasa sėklas arba jas laiko žievės plyšiuose. Varnos taip pat vagia maistą iš kitų gyvūnų. Retkarčiais bendradarbiaudamos kartu su kitomis varnomis jos grobia maistą iš ūdrų, suopių ir įvairių vandens paukščių.
Kaip skamba varnos giesmė
Varnų giesmė girdima retai. Ją sudaro neramus, šnekus švilpimas. Tačiau kur kas dažnesnis ir būdingesnis yra jos kranksėjimas, kuris sklinda toli per kraštovaizdį su giliu “Graaah” garsu
Intelektas
Jau anksčiau buvo pastebėta, kad varniniai paukščiai naudojasi įrankiais, taip pat įsimena jiems patinkančių ar nepatinkančių žmonių veidus arba mėto riešutus ant kelio, kad pravažiuojantys automobiliai juos atlaužtų.
Varnų ir primatų smegenys yra panašaus dydžio lyginant su kūno santykiu. Varna iš esmės yra „skraidanti beždžionė”. Ar tai draugiška beždžionė, ar veikiau velnias, labai priklauso nuo to, ką varnai padarėte. Dalis mokslininkų varnų intelektą prilygina septynerių metų amžiaus vaikui.
Ar teko kada stebėti dvi varnas tarsi stebinčias jus ir klykiančias viena ant kitos? Jeigu taip, tikėtina, jog jos taip kalbasi būtent apie jus. Mokslininkai atliko įdomų tyrimą, kurio metu gaudė varnas dėvėdami skirtingas kaukes. Vėliau pastebėjo, kad net niekada prieš tai nebuvusios sugautos varnos pradėjo pulti mokslininkus su kaukėmis. Kol kas varnų bendravimas yra menkai išaiškintas. Tačiau manoma, kad kranksėjimo intensyvumas, ritmas ir trukmė sudaro galimos kalbos pagrindą.
Ateities planavimas – ne tik žmogiška savybė. Pavyzdžiui, voverės slepia riešutus, kad išsaugotų maisto atsargų nepalankiems laikams. Varnos ne tik planuoja ateities įvykius, bet ir atsižvelgia į kitų varnų mąstymą. Kai varna slepia maistą, ji apsižvalgo, ar nėra stebima. Jei mato, kad stebi kitas gyvūnas, varna apsimeta, kad slepia lobį, bet iš tikrųjų jį paslepia savo plunksnose. Tada varna išskrenda ieškoti naujos slaptos vietos. Jei varna mato, kad kita varna slepia savo laimikį, ji žino apie šį mažą masalo ir apgaulės žaidimą ir nesileis apgaunama. Vietoj to, ji seks paskui pirmąją varną, kad aptiktų naująjį slėpinį.
Šaltiniai:
- https://www.britannica.com/animal/crow –bird
- https://birdfact.com/birds/hooded-crow
- https://www.thoughtco.com/crows –are –more –intelligent –than –you –think –4156896
- https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/carrion-crow
- https://ebird.org/species/hoocro1
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.