Juodagalvė sniegena (Pyrrhula pyrrhula) yra gana ryškus paukštis, kuris apie save praneša drąsia, spalvinga apranga ir skambia giesme. Dėl gražių spalvotų plunksnų, Anglijoje sniegenos ilgą laiką buvo gaudomos ir laikomos narveliuose.
Vasarį, kartu su šviesa „iš žiemos, iš sniegų“ parskrenda sniegenos. Šis pavadinimas joms suteiktas dėl to, kad dažniausiai šie paukšteliai pastebimi tik žiemą. Tačiau iš tikrųjų sniegenos nėra vien tik žiemos paukščiai – jos yra gana sėslios ir ištisus metus gyvena Lietuvos miškuose. Daugiau įdomių faktų apie sniegeną rasite mūsų išsamioje šios rūšies apžvalgoje.
Juodagalvė sniegena – pagrindiniai faktai
Dydis | Apie 15-18 cm |
Svoris | Apie 25 g |
Veisimosi sezonas | Gegužės-birželio mėn. |
Gyvenimo trukmė | Iki 8 metų |
Buveinė | Miškai, parkai, sodai |
Mėgstamiausias maistas | Sėklos, pumpurai |
Grėsmės | Buveinių nykimas, maisto trūkumas |
Kaip atpažinti sniegeną: patinėlį, patelę bei jauniklį
Juodagalvė sniegena yra viena ryškiausių paukščių giesmininkių. Tai nedidelis, kompaktiškos, beveik suapvalintos formos paukštelis su stambia galva. Jo nugara ir pečiai yra šviesiai melsvai pilkšvos spalvos, kuri vėliau susilieja su juodais sparnais ir juodu uodegos galiuku. Sniegenos galvą puošia juoda kepurė, kuri tęsiasi per akis, ir trumpas, tvirtas snapas.
Sniegenos patelę ir patinėlį labai lengva atskirti. Nes jos turi lytiškai išreikštą dimorfizmą. Patinėliams būdingos oranžiškai raudonos spalvos krūtinė ir pilvas, o patelės yra ne tiek išvaizdžios spalvos – dūmiškai rudo atspalvio.
Sniegenos jaunikliai, taip pat atrodo ne tiek išvaizdžiai, kaip patinėliai. Jie panašūs į pateles ir turi dūmiško rudo atspalvio krūtinę, pilvą. Jauniklių galva nėra juoda, kaip pas suaugusį paukštelį. Tačiau juos galima atpažinti iš kresnos kūno formos, stambaus snapo ir tamsių uodegos galiukų bei sparnų.
Kaip atrodo sniegenos kiaušiniai ir kur ji suka lizdus
Sniegenų patelės padeda nuo 4 iki 6 melsvų ar žalsvų kiaušinėlių, kurie padengti tamsiomis dėmėmis. Kiaušiniai dedami lizde išklotu plunksnomis ir susuktame iš samanų, smulkių augalų stiebelių, šakelių.
Sniegena dažniausiai suka lizdą spygliuočių medyje arba tankiame krūme. Ji suka lizdą vos keli metrai virš žemės ir labai gerai paslepia tankioje augmenijoje. Lizą sniegenos stato kaip platformą iš smulkių šakelių.
Veisimosi sezonas ir kaip atrodo sniegenos buveinė
Sniegenos veisiasi nuo gegužės iki birželio mėnesio. Po kiaušinėlių padėjimo patelė peri kiaušinėlius apie 14 dienų. Per tą laiką patinėlis rūpinasi maistu. Ką tik išsiritę sniegenos jaunikliai gimsta nuogi ir akli, todėl pirmosiomis dienomis yra visiškai priklausomi nuo savo tėvų priežiūros. Maždaug po trijų savaičių jaunikliai užauga ir išskrenda palikdami lizdą. Tačiau net ir po lizdo palikimo, jaunikliai dar kurį laiką laikosi prie savo tėvų, kartu mokosi ieškoti ir apsirūpinti maistu.
Sniegenos dažniausiai renkasi gyventi tankiuose spygliuočių ar mišriuose miškuose. Tačiau jos taip pat jaučiasi lyg namie ir miesto parkuose ar soduose, jei tik yra pakankamai pomiškio ir auga bent keli spygliuočių medžiai.
Kur žiemoja sniegena
Sniegenos dažniausiai yra sėslūs, ištisus metus gyvenantys paukščiai Lietuvoje. Veisimosi vietose jų galima aptikti ištisus metus. Tačiau dalis sniegenų patelių ir jauniklių migruoja ir žemyn į pietus, o į savo veisimosi vietas grįžta tik pavasarį. Dažnai vėlyvą pavasarį galima pamatyti nedideles šeimų grupeles, kurios klajoja po kaimą ieškodamos maisto. Miškuose jos lesa jaunus dar tik sprogstančius pumpurėlius arba renka nukritusias ir per žiemą išgulėjusias sėklas. Sužaliavus medžiams sniegenos nebe tokios matomos, ir tampa slepios.
Kaip skamba sniegenos giesmė
Nors šis paukštelis ir tvirto sudėjimo, tačiau sniegena turi gana tylią giesmę. Ją sudaro mišinys švilpiančių tonų, melancholiškų skambesių ir retkarčiais tarsi užgniaužtų, aukštų natų šauksmų. Sniegenos giesmę įprastai girdėsite tik iš labai arti, todėl dažnai ji net nepastebima. Paukšteliai yra drovūs ir tylūs.
Kuo maitinasi sniegena ir kaip jai pagelbėti žiemą
Sniegenos mitybą daugiausia sudaro augalų sėklos, pumpurai ir vaisių kauliukai. Pumpurai yra jos mėgstamiausias maistas, nes jie yra labai maistingi. Įdomus faktas, jog per minutę sniegena gali suvalgyti net trisdešimt pumpurų. Tačiau veisimosi sezono metu ji taip pat medžioja daug baltymų turinčius vikšrus, sraiges ir vabzdžius, kuriais maitina savo jauniklius.
Žiemos metu soduose sniegenos gali jaustis lyg namuose. Joms padėti galite įsirengę lesyklėlę paukščiams arba pasirūpinti tinkamomis vietomis lizdų sukimui. Lesyklėlėje paberkite saulėgrąžų arba sėklų mišinį, skirtą paukšteliams. Sniegenos inkilais nesidomės, kaip, pavyzdžiui, zylės. Tačiau sniegenas į sodą priviliosite, jei ten auginsite tankiai želiančius krūmus, gyvatvores. Patariama krūmų per daug neretinti ir daug nekarpyti, nes sniegenoms labiau patinka laukinė, krūminė augmenija, kurioje gali paslėpti lizdus nuo plėšrūnų.
Veisimosi sezono metu sniegenų jaunikliams reikia gyvulinio ir augalinio maisto. Palaikydami kuo natūralesnį sodą su klestinčiais įvairiais augalais, kuriame dūzgia vabzdžiai, suteiksite maisto šaltinį ne tik sniegenoms, bet ir kitiems sodo paukšteliams.
Įdomūs faktai apie sniegeną
- Sniegenos yra gana plačiai paplitę paukščiai visame pasaulyje. Jų paplitimo arealas tęsiasi nuo Airijos iki šiaurinės Europos, Azijos ir Japonijos.
- Sniegenos yra monogamiški paukščiai. Sudarę porą paukšteliai kartu išlieka kelis veisimosi sezonus.
- XVI amžiuje Anglijos karlius Henrikas VIII pasmerkė sniegenas už jų „nusikalstamus išpuolius“ prieš vaismedžius, o parlamento aktas paskelbė, kad už kiekvieną sugautą ir nužudytą sniegeną bus mokamas vienas centas.
- Vienu metu buvo populiaru laikyti sniegenas narvelyje dėl jų melodingos, tylios ir švilpimą primenančios giesmės.
- Sniegenos turi vadinamus maisto maišelius, esančius jų burnos dugne. Todėl vienos kelionės metu jos gali parnešti daugiau maisto jaunikliams.
- Dauguma sniegenų porų per metus užaugina dvi jauniklių vadas, kartais net tris.
Šaltiniai:
- https://www.vle.lt/straipsnis/sniegenos/
- https://www.songbird-survival.org.uk/songbirds/bullfinch
- https://www.discoverwildlife.com/animal-facts/birds/facts-about-bullfinch
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.