Sakalas (Falco) – tai plėšrus paukštis, kuris garsėja nepaprastu greičiu, tiksliu skrydžiu ir neprilygstamu medžioklės stiliumi. Kai kurios sakalų rūšys, pavyzdžiui, keleivinis sakalas, laikomos greičiausiais gyvūnais Žemėje – skrendantys stačia galva žemyn jie pasiekia net virš 320 km/h greitį. Dėl savo taiklumo ir elegancijos ore, sakalai nuo senovės buvo dresuojami medžioklei. Lietuvoje dažniausiai sutinkamas sakalas keleivis (Falco peregrinus). Straipsnyje supažindinsime su jų išvaizda, elgsena, veisimosi ypatumais bei išskirtinėmis savybėmis.
Sakalas – pagrindiniai faktai
Charakteristika | Aprašymas |
Dydis | 38–50 cm ilgio, sparnų plotis 95–125 cm |
Svoris | 0,6–1,5 kg (patelės didesnės už patinus) |
Veisimosi sezonas | Kovo–gegužės mėn. |
Gyvenimo trukmė | 15–20 metų laisvėje |
Buveinė | Aukšti uolų skardžiai, dangoraižiai, bokštai |
Mėgstamiausias maistas | Vidutinio dydžio paukščiai |
Grėsmės | Buveinių nykimas, aplinkos tarša, žmogaus veikla |
Kaip atpažinti sakalo patelę, patiną bei jauniklį
Sakalo patinas yra žymiai mažesnis už patelę – tai tipiškas bruožas daugeliui plėšriųjų paukščių. Jo plunksnos ant nugaros ir sparnų yra tamsiai pilkos su mėlynu atspalviu, o krūtinė ir pilvas – šviesūs su tamsiais skersais dryžiais. Patino galva yra tamsesnė, su charakteringu „ašarų takeliu“ – tamsia juostele nuo akies iki snapo. Suaugusio patino akys yra ryškiai geltonos arba oranžinės spalvos.
Patelė yra žymiai stambesnė ir masyvesnė nei patinas. Jos plunksnos dažnai šiek tiek rusvesnės, ypač ant nugaros ir sparnų viršaus. Krūtinės ir pilvo dryžiai paprastai storesni ir kontrastingesni. Patelės snapas ir nagai taip pat didesni ir galingesni, todėl tai padeda jai sugauti stambesnį grobį. Kaip ir patino, suaugusios patelės akys yra ryškiai geltonos.
Jaunikliai labai skiriasi nuo suaugusiųjų. Jų plunksnos yra rausvai rudos su tamsiais dryžiais, o krūtinė ir pilvas – šviesesni su pailgomis tamsiomis dėmėmis. Jauniklio akys yra mėlynai pilkos arba rudos spalvos, o snapo pagrindas – su mėlynu atspalviu. Jaunikliai įgyja suaugusiųjų spalvą tik po pirmųjų gyvenimo metų.

Sakalo veisimosi sezonas
Šių paukščių poravimosi sezonas prasideda anksti pavasarį, dažniausiai kovo mėnesį. Patinas demonstruoja savo oro akrobatiką spektaklio vertais skrydžiais – jis atlieka staigius pikiravimus, spirales ir akrobatinius manevrus aukštai danguje. Šis „oro šokis“ ne tik patraukia patelės dėmesį, bet ir parodo patino fizinę būklę bei medžioklės įgūdžius.
Po sėkmingo poravimosi pora ieško tinkamos lizdui vietos. Sakalai nelipdo tradicinių lizdų – jie deda kiaušinius tiesiog į uolų įdubas, pastato iškyšas ar net dangoraižių palangėse. Patelė deda 3–4 raudonai rudus kiaušinius su tamsiais taškais. Perėjimo laikotarpis trunka apie 30–35 dienas, per kurias patelė daugiausia laiko peri kiaušinius, o patinas rūpinasi maistu.
Išsiritę jaunikliai yra padengti baltais pūkais ir visiškai priklausomi nuo tėvų. Pirmąsias savaites patelė saugo ir šildo jauniklius, o patinas medžioja ir atneša maisto. Jaunikliai išskrenda iš lizdo po 35–42 dienų, tačiau dar keletą savaičių priklauso nuo tėvų globos ir mokymo.

Kuo maitinasi sakalas
Sakalas yra specializuotas paukščių medžiotojas. Jo meniu sudaro daugiausia vidutinio dydžio paukščiai: balandžiai, strazdai, varnėnai, antys. Retkarčiais sakalas gali medžioti smulkius žinduolius, tokius kaip šikšnosparnius arba graužikus, taip pat vabzdžius.
Sakalo medžioklės technika yra nepakartojama. Jis iš didelio aukščio stebi aplinką, o pastebėjęs grobį, pradeda staigu pikiravimą. Šio pikiravimo metu sakalas gali pasiekti neįtikėtiną 320 km/h greitį. Grobį jis numuša galingais nagų smūgiais arba pagauna ore savo stipriais nagais.
Kokius garsus skleidžia sakalas
Sakalas naudoja įvairius komunikacijos garsus. Dažniausiai girdimas jo šauksmas yra aštrūs, trumpi „kek–kek–kek“ ar „krak–krak” garsai. Šie garsai ypač dažni veisimosi sezono metu, kai patinas siekia atkreipti patelės dėmesį arba abu tėvai bendrauja su jaunikliais.
Pavojaus atveju sakalas išleidžia garsesnius, grėsmingus šauksmus, kurie skamba kaip aštrūs „ki–ki–ki“ ar „kree–kree“ garsai. Jaunikliai lizde dažnai cypia švelniais „čip–čip“ garsais, ypač kai prašo maisto iš tėvų.
Sakalas žiemą
Žiemos laikotarpis yra vienas sudėtingiausių sakalo gyvenimo etapų. Lietuvoje gyvenantys sakalai dažniausiai yra migrantai – jie rudenį išskrenda į šiltesnius kraštus ir grįžta tik pavasarį. Tačiau kai kurie individai, ypač miestų sakalai, gali likti žiemoti vietoje, jei randama pakankamai maisto.
Šaltuoju metų laiku sakalas susiduria su keliais iššūkiais. Pirma, jo pagrindinis maistas – paukščiai – taip pat migruoja į pietus, todėl grobio pasirinkimas žymiai sumažėja. Antra, trumpesnės dienos reiškia mažiau laiko medžioklei. Trečia, žemos temperatūros reikalauja daugiau energijos kūno šilumos palaikymui.
Sakalai, kurie lieka žiemoti, prisitaiko prie sunkesnių sąlygų keisdami savo elgseną. Jie pradeda medžioti ir smulkesnius grobius – pelės, žiurkės, net vabzdžiai gali papildyti žiemos mitybą. Miestų sakalai dažnai naudojasi tuo, kad daugelis miesto paukščių – balandžių, strazdų – neišskrenda žiemoti, todėl jiems maisto atsiranda daugiau nei gamtoje.
Žiemą sakalai taip pat keičia savo aktyvumo ritmą. Jie daugiau laiko praleidžia saugioje vietoje, taupydami energiją, o medžioja tik palankiausiomis sąlygomis – saulėtomis dienomis be vėjo. Šiuo laikotarpiu sakalai dažnai renkasi miegojimui uždaresnes vietas – uolų plyšius, pastatų iškyšas ar tankius krūmus.
Įdomu tai, kad sakalai žiemą gali formuoti laikinus „miegojimo klubus“ – keletas individų nakčiai susiburia toje pačioje vietoje. Tai padeda jiems išlaikyti kūno šilumą ir jaustis saugiau nuo galimų priešų.

Kodėl sakalas vadinamas paukščių karaliumi?
Sakalas pelnė „paukščių karaliaus“ titulą dėl kelių išskirtinių savybių. Visų pirma, jis yra greičiausias paukštis pasaulyje – jo pikiravimo greitis pranoksta bet kurį kitą gyvą padarą. Antra, sakalo medžioklės meistriškumas yra neprilygstamas – jis sugauna grobį ore su beveik 90 % tikimybe. Trečia, šis paukštis pasižymi neįtikėtinu akių aštrumu – jis gali pastebėti grobį iš kelių kilometrų atstumo.
Sakalas taip pat simbolizuoja jėgą, greitį ir tikslumą daugelyje kultūrų. Senojoje Egipto mitologijoje sakalas buvo siejamas su Horo dievu, o viduramžių Europoje šie paukščiai buvo naudojami karalių ir didikų medžioklėse. Sakalo elegantiškas skrydis, drąsus charakteris ir neprilygstami medžioklės įgūdžiai padarė jį gamtos aristokratu.
Kuo sakalas skiriasi nuo vanago?
Sakalas ir vanagas – du skirtingų šeimų plėšrieji paukščiai, kuriuos žmonės dažnai painioja. Nors abu yra gabūs medžiotojai, jie skiriasi tiek išvaizda, tiek elgsena.
- Kūno sudėjimas ir sparnai. Sakalas pasižymi siaurais, aštriais sparnais, kurie puikiai pritaikyti greitam skrydžiui ir pikiravimui. Vanagas turi platesnius, apvalius sparnus, kurie idealūs sklandymui ir manevrams tarp medžių. Sakalo kūnas yra kompaktiškesnis ir aerodinamiškas, tuo tarpu vanago – masyvesnis ir galingesnis.
- Medžioklės stilius. Sakalas medžioja ore – jis pikiruoja iš didelio aukščio ir sugauna grobį skrydžio metu. Vanagas dažniau medžioja iš pasalų, stebėdamas grobį tupėdamas ant šakos ar kito paaukštinimo, ir tada staiga puola.
- Maistas. Sakalas specializuojasi paukščių medžioklėje, o vanagas turi įvairesnį meniu – jis mėgsta smulkius žinduolius, roplius, varles, kartais net vabzdžius.
- Buveinės. Sakalas renkasi atviras erdves – uolų skardžius, dangoraižius, kur gali laisvai pikiruoti. Vanagas labiau mėgsta miškingus plotus, kur gali pasinaudoti medžių priedanga.
- Skrydžio pobūdis. Sakalas skrenda greitai ir tiesiai, dažnai sparnų plakimu. Vanagas dažniau sklando, naudodamas šilumos sroves, ir jo skrydis atrodo ramesnis, labiau apgalvotas.

Įdomūs faktai apie sakalą
- Neįtikėtinas greitis. Sakalas yra greičiausias gyvūnas žemėje. Pikiruodamas jis gali pasiekti iki 320 km/h greitį – tai kur kas daugiau nei daugelio automobilių maksimalus greitis.
- Išskirtinis regėjimas. Sakalo regėjimas yra 8 kartus aštresnis nei žmogaus. Jis gali pastebėti smulkų paukštį iš 3 km atstumo ir matyti ultravioletinę šviesą.
- Globalus paplitimas. Sakalas yra vienas labiausiai paplitusių paukščių pasaulyje – jie gyvena visuose žemynuose, išskyrus Antarktidą.
- Miesto gyventojai. Šiuolaikiniai sakalai sėkmingai prisitaikė prie miesto gyvenimo. Jie stato lizdus dangoraižiuose ir medžioja balandžius miesto gatvėse.
- Ištvermingi skraidytojai. Sakalai gali skristi be poilsio iki 24 valandų, o migracijos metu įveikia tūkstančius kilometrų.
- Unikalūs nagai. Sakalo nagai auga visą gyvenimą ir yra tokie aštrūs, kad gali perverti kaulą. Jie yra pritaikyti ne tik grobio gaudymui, bet ir tvirtam laikymui ore.
Šaltiniai:
- https://thehawkingcentre.co.uk/
- https://www.britannica.com/animal/falcon-bird
- https://www.allaboutbirds.org/guide/Peregrine_Falcon/overview
Nuotraukų šaltinis Canva.